مقالات شرکت ساوا فیدار پاد

مقالات پرطرفدار

کاربرد ممبران سرامیکی

امروزه استفاده از روشهای فیلترسیون غشایی (ممبرانی) به دلایل مختلف از جمله بازدهی بالا، سهولت در استفاده و مقرون به صرفه ...

ساخت تجهیزات پیشرفته از ...

محققان به تازگی از فناوری جدیدی رونمایی کرده اند که با استفاده از آن آلاینده های کربنی موجود در جو برای تولید ...

منابع فسیلی رو به کاهش دریاها رو ...

بررسی ها و تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که با ادامه روند کنونی مصرف سوخت های فسیلی سطح آب دریاها هر سال 3 سانتی متر ...

کاربرد ممبران سرامیکی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

امروزه استفاده از روشهای فیلترسیون غشایی (ممبرانی) به دلایل مختلف از جمله بازدهی بالا، سهولت در استفاده و مقرون به صرفه بودن مورد توجه بسیاری از صنایع قرار گرفته است. فیلتراسیون غشایی یک فرآیند جداسازی فیزیکی می‌باشد و برای جداسازی اجزای محلول نیازی به افزودن هیچ ماده شیمیایی وجود ندارد و همین امر موجب می‌گردد کیفیت اجزای جدا شده دستخوش تغییر نگردد. 

 ممبران های (غشاهای) سرامیکی ساخته شده بر پایه اکسید آلومینیوم (Al2O3) یک فیلتر قابل اعتماد (به ویژه در شرایط فیلتراسیون بسیار سخت) با پایداری شیمیایی و حرارتی بالا و استحکام مکانیکی عالی است. این خواص، همزمان در هیچ نوع ماده دیگری وجود ندارد. از اینرو، در شرایطی که ممبران های دیگر قادر به پاسخگویی نباشند، ممبران های سرامیکی بهترین انتخاب خواهند بود. علاوه بر این، به دلیل پتانسیل جداسازی بالای ممبران های سرامیکی، فرآیندهای ممبرانی به عنوان یک روش جایگزین که در بسیاری از موارد نسبت به فرآیندهای مرسوم مزایای منحصر به فردی دارد مطرح شده است. به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که با در نظر گرفتن پارامترهای عملیاتی برای یک کاربرد خاص به طور ویژه مهندسی و طراحی شوند. تحت شرایط مشخصی این ممبران ها قادرند اجزا موجود در یک سیال را به دو بخش مجزا (permeate و retentate) تقسیم کنند.

فناوری فیلتراسیون غشایی (ممبرانی)

فناوری فیلتراسیون غشایی (Membrane Filtration) شامل تمام رویکردهای مهندسی برای جدا کردن ماده به دو بخش مجزا با کمک یک غشای نفوذپذیر است. فرآیندهای جداسازی غشایی بدون گرم کردن سیال انجام می­شود و لذا نسبت به فرآیندهای جداسازی حرارتی معمول از جمله تقطیر، تصعید و تبلور انرژی کمتری مصرف می‌کند. در این فرآیند سیال به دو بخش فیلتر شونده و باقیمانده جدا شده می شود. فرآیند جداسازی کاملا فیزیکی است و هر دو بخش جدا شده (Permeate و Retentate) می تواند به عنوان محصول مورد استفاده قرار گیرد.

میکروفیلتراسیون (MF)

میکروفیلتراسیون یک فرآیند فیلتراسیون ممبرانی با فشار کم است. این فرآیند بر پایه یک ممبران متخلخل است که اجزا حل شده در سیال را از خود عبور می‌دهد و اجزا حل نشده را پس می‌زند. در صنعت، فرآیند MF به طور گسترده ای برای حذف باکتری، حذف ذرات معلق، روغن، گریس، اکسیدهای آلی و تا حدی کربن آلی به کار می‌رود.

اولترافیلتراسیون (UF)

اولترافیلتراسیون (UF) یک فرآیند ممبرانی با فشار متوسط است. ساختار نیمه-متخلخل ممبران UF بیشتر اجزا حل شده در محلول و برخی از اجزا حل نشده را از خود عبور می‌دهد، و اجزا بزرگ تر را پس می‌زند. تفاوت ممبران های UF نسبت به ممبران های MF فشار بالاتر و اندازه حفرات ( Pore size) کوچک‌تر است.

از جمله کاربردهای ممبران‌های سرامیکی در فرآیند میکرو و اولترافیلتراسیون می‌توان به صنایع نفت و گاز (تصفیه آب تولیدی(Produced water)، تصفیه امولسیون آب-روغنی، شیرین‌سازی گاز طبیعی، بازیافت روغن ضایعاتی و ...)، کاربردهای محیط زیستی (بازیابی پاک‌کننده‌های قلیایی، تصفیه پساب لباسشویی‌های صنعتی، تصفیه پساب‌های صنعتی اسیدی و بازی و ...)، صنایع شیمیایی و دارویی (جداسازی آنزیم‌ها، تصفیه گلیسیرین، تغلیظ و بازیافت کاتالیست‌ها)، صنایع غذایی (تصفیه شربت شکر خام، شفاف‌سازی و حذف کدورت آب میوه‌ها، تغلیظ پروتئین‌ها قبل از فرآیندهای تبخیر مانند spray drying به منظور افزایش بهره‌وری و کیفیت محصول) و صنعت لبنیات (استانداردسازی پروتئین شیر، جداسازی اجزای مختلف شیر و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، حذف باکتری از شیر و تولید شیر با ماندگاری بالا، تغلیظ و تصفیه لاکتوز و ... ) اشاره نمود.

جریان متقاطع (Cross Flow)

فرآیندهای غشایی با توجه به آرایش ممبران و سیال به دو گروه کلی تقسیم می شوند: فیلتراسیون جریان-متقاطع یا جریان مماسی (Cross-Flow) و فیلتراسیون جریان عمودی (Dead End). در فیلتراسیون جریان متقاطع، جریان سیال بر سطح ممبران مماس است، بخش فیلتر شونده یا permeate به طور عمود (یا متقاطع) بر جریان سیال ورودی از ممبران خارج می شود و retentate نیز همراه با جریان سیال ورودی از ممبران خارج می شود. در فیلتراسیون جریان عمودی، جریان سیال عمود بر سطح ممبران است. به طور کلی، فیلتراسیون عمودی برای مطالعات آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت و راه اندازی فیلتراسیون عمودی نسبت به فیلتراسیون جریان متقاطع ارزان تر است اما مشکل اصلی آن پلاریزاسیون غلظتی(Concentration Polarization) و رسوب گذاری (Fouling) شدید در ممبران است. در مقابل، فیلتراسیون جریان متقاطع به دلیل اثرات برشی جریان مماسی سیال نسبت به رسوب گذاری و پلاریزاسیون غلظتی حساسیت کمتری دارد.

سیستم پالس برگشتی یا شستشوی معکوس  

شستشوی معکوس (Backwashing) توسط اعمال جریان سیال برخلاف جهت جریان permeate (از سمت permeate به سمت سیال ورودی) انجام می شود. جریان معکوس رسوب ها را از حفره های ممبران بیرون کرده و لایه رسوب تشکیل شده روی سطح داخلی ممبران را نیز جدا می کند. شستشوی معکوس معمولا به شاری حداقل دو برابر شار فرآیند فیلتراسیون نیاز دارد. این فرآیند باید با دقت زیاد انجام شود تا از آسیب به ممبران جلوگیری شود. بنابراین، این فرآیند معمولا برای شستشوی ممبران های سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد و برای ممبران های پلیمری قابل استفاده نمی باشد. فرآیند شستشوی معکوس بسیار موثرتر از فرآیند شستشوی مستقیم است.

فوم بتن

پوکه معدنی تبریز

کفسابی

ثبت شرکت

ثبت برند